Fanti

Fanti kelimesi joker kartı için tanımlanan bir kelimedir aynı zamanda değişik yörelerde vale/bacak/oğlan kartı içinde bu tabir kullanılır.

Bizim anlatacağımız fanti oyunu; 52 kartlık bir deste ile oynanan, deste içerisinde joker kartı olmayan bir oyundur. İki kişi ile oynanması çok daha makbuldür. Keza böyle daha eğlenceli olmaktadır.

Fanti oyununa başlama:

Kartlar karılır ve kesilir. Dağıtıcı, yere dört kart açar ve tüm oyunculara dörder kart dağıtır. Ortaya açılan kart vale/bacak kartı ise, bu kart desteye tekrar konulur ve yerine başka kart çekilir. Sırası gelen oyuncu yere kart atar. Yerdeki biriken kartları almak için, sayıların toplamının 11 olması gereklidir.

Örneğin; oyuncu 1: yere 2 attı, sıradaki oyuncu 9 nolu kart atarsa, yerdeki kartı alır. Yere fanti (bacak) atılırsa, papaz ve kız dışında yerdeki tüm kartlar toplanır.

Yere kız atılırsa sadece kız kartını, yere papaz atılırsa sadece papaz kartını alabilir. Yerde kalan diğer kartlara dokunulamaz.

Örneğin;

Oyuncu 1: yere 6 attı.

Oyuncu2: yere 2 attı.

Oyuncu 3: yere 3 attı (yerdeki kartları topladı. Puan toplamı 11 oldu çünkü)

Oyunda amaç, en fazla kartı toplamaktır. Bunu yapan oyuncu 2 puan alır. En fazla sinek kartlarından toplayan 1 puan alır. Karo 10 ve sinek 2liyi alan oyuncu ise 1 puan alır.