Üç Beş Sekiz

3 5 8, 3 kişi ile 52’lik bir deste ile oynanan bir iskambil oyunudur. Eşli olarak oynanmaz. Herkes kendi şahsına oynar. Oyun 12 el boyunca oynanır.

Oyunu tanıma:

Kartı dağıtan oyuncu kartları karar ve gerisinde olan kişide desteyi keserek oyuna başlanır. Daha sonra kart dağıtıcı olan kişi, kapalı olarak kartları tek tek oyunculara dağıtır. Desteden artan 4 kartta kapalı olarak masaya konulur.

Oyunun kuralları:

Oyuna, elinde karo 2 olan oyuna başlar. Karo 2 yoksa karo 3 aranır. Elinde bu kartlardan biri olan oyuncu mecburi 8’cidir. Bir sonrasındaki 5,bir sonrasındaki de 3‘cüdür.

Elinde karo olan oyuncu oyuna 8’ci olarak başlar. Bu yüzden kozu, bu oyuncu belirler. Elindeki kartlara bakarak hangisi daha fazla ya da hangi kartları daha güçlüyse, ona göre kozu belirlemelidir. Belirleyeceği kozlardan oluşan 8 el almak zorundadır. Diğer oyuncular ise 5 ve 3 el almak zorundadır. 8’cinin eli çok kötü ise, pas diyerek kartların yeniden dağılmasını gerçekleştirebilir.

Kozlu oyunlarda amaç yerdeki kartlardan daha büyüğünü atmak olduğundan, bu oyunda da kozu geçmek mecburidir. Elinde koz olmayan oyuncu, koz renginde olan başka kart atmalıdır. Eğer oda yoksa ancak başka renkte kart oynayabilir.

Yerden kartları alan oyuncu, bir sonraki el için yere tekrar kart atmalıdır. Her oyunda alması gerekenden fazla alan oyuncu, görevinden eksik alan oyuncuların ikisinden de aldığı fazla puan kadar, elinde
istemediği kartları takas eder. Oyuncular kartları takaslarken, elindeki en büyük kartı vermesi zorunludur.

Her 4 turda bir af olur, bu aflar puanları değil, sadece kart takaslarını iptal eder.